O osvetlení led sme sa už zrejme dozvedeli. Ak nie, rýchlo zhrniem, o čo ide. Je to náhrada osvetlenia, kedy vymeníme klasickú starú žiarovku za nové led osvetlenie, ktoré je taktiež vo forme žiarovky, ale i svetelných panelov či reflektorov. Za to, že je osvetlenie typu led také populárne môže fakt, že má v sebe diódu, ktorá míňa o moc menej elektrickej energie, pritom podáva taký istý, dokonca silnejší výkon. Teda vďaka tomu máme kvalitné osvetlenie, ktorým rozžiarime celú miestnosť, pritom plytváme minimum elektrickej energie. Toto osvetlenie delíme podľa teploty farby.
Najčastejšími variantami sú biela- teplá, biela- denná /neutrálna/ a biela- studená.
• Teplota farby sa určuje v Kelvinoch /K/, pričom 1000 K je červená a 10 000 K modrá.
No rozoberme si najčastejšie varianty, aké sú dostupné na trhu.
• Biela- teplá /2700- 3000 K/ vyžaruje žlté svetlo.
• Biela- denná /4000 K- 4500 K/ jedná s o neutrálnu teplotu farby, žiari na bielo.
• Biela- studená /6000 K- 6500 K/ má už nádych modrého svetla.
Osvetlenie typu led sa predáva vo viacerých formách a má ešte viac možností praktického využitia. Produkt, ktorému sa budem v článku venovať sú ledkové pásy.
Tento produkt na prvý pohľad pôsobí ako kotúčová páska. Z kotúča si postupne odmotávame tieto pásiky, ktoré dosahujú dĺžku zvyčajne 5 metrov. Ide o moderný spôsob, akým sa dá osvetliť ľubovoľná miestnosť. Na spomínanom pásiku sú nalepené led diódy, ktoré som na začiatku opisoval. Pásik je ohybný a samolepiaci, takže už asi tušíme, že jeho „montáž“ bude nenáročná a zvládneme ju hocikedy. S týmto typom zhotovenia prichádza i ďalšia, dosť podstatná výhoda a tou je, že takéto pásiky zaberú minimum miesta. Sú nenápadné, no pritom výkonné. Na páske dlhej 5 metrov, nájdeme zvyčajne až 60 diódových čipov, ktoré dosahujú životnosť až 50 000 hodín! Jedná sa o premyslené a praktické riešenie nášho problému s osvetlením.