Vypestujte si vlastné liči. Na plody si však budete musieť chvíľu počkať


Exotické ovocie liči dorastá na stromoch, ktoré dosahujú výšku až okolo dvadsiatich metrov. v trošku menšej verzii, si ich však môžete vypestovať aj doma. Keďže ide o teplomilný druh, v našich podmienkach ho musíte držať vo vnútri, dopriať mu dostatok svetla a vlahy. Nie je to najjednoduchšie, no dať, sa to dá.

liči
 
Tento tropický stromček bude potrebovať väčšiu nádobu. Ak sa rozhodnete pre pestovanie od semien, na začiatok vám postačí klasický kvetináč na výsev. Ak sa nad zemou objavia zelené časti, tak rastlinky jednoducho presadíte.
Môžete pokojne použiť aj semená z plodov, ktoré si kúpite na jedenie. Kvalitné semienka, by mali byť lesklé, tmavé a pevné na dotyk. Posaďte ich radšej viac, pretože stopercentnú klíčivosť nemôžete očakávať. Na začiatok, potrebujú semená pomerne teplé prostredie. Kvetináče preto umiestnite na dosku, ktorú položíte priamo na radiátor. Mladé rastlinky by sa mali objaviť v priebehu tridsiatich dní.
 
Liči potrebuje dostatok svetla, tepla a najmä vzdušnej vlhkosti. To dosiahnete tak, že budete rastliny pravidelne rosiť rozprašovačom.
 
Rýchlejším spôsobom pestovania sú jednoznačne odrezky z už kvitnúcich stromov, alebo mladé stromčeky. Pri pestovaní zo semienka, si totiž na prvé plody budete musieť počkať pomerne dlhú dobu. vo všeobecnosti začínajú tieto rastliny prvýkrát kvitnúť najskôr po šiestich až siedmych rokoch.

exotické ovoce
 
Zdravé a chutné
 
Plody tohto ovocia patria k veľmi chutným a samozrejme aj zdravým. Po odstránení hrubej kože sa konzumuje ich dužina, ktorá obsahuje extrémne vysoké množstvo vitamínu C a minerálnych látok, ako je napríklad vápnik, draslík, niacín, či sodík. Spomínaná šupka, je na niektorých miestach sveta používaná v ľudovej medicíne. Pripravuje sa z nej napríklad čaj, ktorý sa používa pri tráviacich ťažkostiach. V Číne je zas celé ovocie považované za účinnú prevenciu a liečbu pri dýchacích problémoch, či dokonca nádoroch.